V některých zdrojích prezentovaných na internetu u se můžete dočíst, že rtuťové výbojky již definitivně zakončily své působení, a že se jako zdroj světla neprodávají. To je v podstatě tvrzení pravdivé, vzhledem k tomu, že byly nasazovány řadu let ve veřejném osvětlení, a tam je nahradily sodíkové a halogenidové výbojky. Stále se však ve formě speciálních výrobků využívají a my bychom si ty nejdůležitější mohli přiblížit.
Lampy do solárií
V soláriích se dnes můžete setkat se rtuťovým svítidlem s redukovaným UV zářením v úzkém spektru od 280 do 320 nanometrů, což odpovídá bezpečnému záření UVB, podporujícímu tvorbu vitamínu D. S takovou lampou je opalování bezpečné a především nejste vystaveni krátkovlnnému záření UVC, které se již řadí mezi ionizující a narušující buněčnou informaci DNA.
Speciální osvětlení
Klasické vysokotlaké rtuťové výbojky najdou uplatnění v některých oborech umělecké činnosti, kde je žádoucí osvítit předměty omezeným světelným spektrem. Rtuťová výbojka totiž vydává světlo o kratších vlnových délkách a schází v něm dlouhovlnné záření infračervené včetně červené barvy viditelného spektra. Převládá tedy zelená a modrá barva a to se může hodit u některých divadelních scén i bez použití filtrů, na veřejných akcích typů diskoték a hudebních vystoupení, ve fotografických a filmových ateliérech atp.
A co veřejné osvětlení
Tam se s nimi potkáte opravdu jen výjimečně vzhledem k tomu, že nedosahují tak vysokého výkonu (světelného toku) jako sodíkové výbojky, a pro osvětlování veřejných prostranství by jich bylo zapotřebí mnohem více, čímž by se výrazně zvýšily náklady na provoz veřejného osvětlení. Zároveň se nemohou rovnat podáním barev metalhalogenidovým zdrojům, které se instalují na různá sportoviště a některá místa v silniční a železniční dopravě (peróny, nástupiště, přechody pro chodce).