Babiččina kuchyně

Možná má ještě někdo v paměti tu správnou venkovskou kuchyni, přesně takovou, kterou spravovaly naše babičky. Ona nemusela být zrovna na venkově, jelikož v podstatě bylo zařízení velmi podobné jak v bytech, tak rodinných domech. V kuchyni dominoval kachlový sporák na vaření. Nechyběla mu trouba a taky z ní koláče nebo buchty chutnaly tak nějak úplně jinak.
obraz mezi okny
Poblíž stála lavice nebo alespoň stolička, na které se vysedávalo. Teplo pronikalo do celého těla a moc krásně si zde všichni povídali nebo alespoň poslouchali historky svých předků. Uprostřed stál velký, masivní stůl, který sloužil nejen jako jídelní, ale zároveň pracovní. Nikde nesměl chybět příborník, poličky na poklice a také na koření. Bez skříňky s mycím stolem by se to neobešlo. Obvykle měl dva dřezy a po umytí nádobí se dal zasunout. Bylo tu absolutně všechno, co se dříve běžně potřebovalo k životu.

lustry nad dřezem

Moderní kuchyně

Takovou kuchyni ještě můžeme vidět na chalupách, ale v běžných domácnostech již vše vypadá úplně jinak. Byty mají poměrně málo prostoru, než je v klasickém domě a tak se podle toho musí vybírat nejen zařízení, ale také rozvržení prostoru, aby bylo vše efektivní a všechno mělo své místo. I tak v dnešní době převládá dřevěný materiál, který je stále lidstvu nejbližší. Moderní kuchyně má svoje zóny, které jsou na úpravu potravin, vaření, stravování, odkládání a mytí. Důležité je samotné členění kuchyňské linky a také uspořádání vestavných skřínek a poliček.

Nemusíme se bát barev

Rozhodně barvičky oživí tuto místnost až neuvěřitelným způsobem. Samozřejmě záleží na stylu, který jsme si zvolili v celém bytě, ale přesto každá volba designu má svoji přirozenou barevnost. Krásně a příjemně působí pouhý přírodní materiál, v tomto případu dřevo a to se dá použít v různých odstínech. V kombinaci s nerezovým materiálem také chybu neuděláme. Kontrast barev může podtrhnout malba v teplých barvách a také osvětlení, které by se rozhodně nemělo opomíjet. Jedno centrální světlo bude rozhodně do těchto prostorů málo. Navíc LED žárovky umí poskytnout různou škálu barevné svítivosti. Přece jenom budeme budovat místo, kde budeme trávit poměrně dost času, tak ať se nám zde dobře pracuje.