Diety mohou pomoci, mohou ale i uškodit

Spousta lidí si myslí, že musí něco ve svém životě změnit nebo něco přidat, aby dosáhli změny. Vždycky tak přehršel povinností a nejrůznějších jiných příkazů řešíme ještě radikálněji, než je zdrávo – přidáváme další povinnosti a omezení, které v nás pomalu budí nechuť k nám samotným i k našemu životu a jen díky tlaku okolí nebo vlastní velice silné tvrdohlavosti v tomto dokážeme přetrvat. Často však řešení nemusí být zdaleka tak radikální, jak by se na první pohled mohlo zdát.

zucchini-2340977_640

Podívejme se zejména na téma diet – všechny se snaží revolučně předělat chování člověka tak, aby do svého života představil několik do té doby neznámých prvků či elementů, které od určitého dne musí dodržovat. Představuje to hned několik problémů – často k dietám přistupují lidé s radikálně odlišným životním stylem, pro které jsou tyto prvky naprosto mimozemské – například spousta lidí nejí pořádně zeleninu či ovoce a tak když mají najednou začít, je to pro ně obrovský skok.

keto-5534051_640

Dále jsou tito lidé většinou z nějakého důvodu nespokojení sami se sebou – proto do diet jdou. Ovšem přidáním ještě větší zátěže k naší nechuti jenom zvýrazní již zažité způsoby chování, které se nyní dostávají do přímého rozporu s tím, jak vlastně máme žít. Najednou se tedy nacházíme v patové situaci, kdy jsme vrženi do vody a musíme se naučit plavat, a přesto nemusíme. Často tak raději zvolíme logický útěk zpátky, protože pokud nejsme doslova nuceni, nikdy nevydržíme při něčem, co nás udeřilo jak blesk z čistého nebe.

Ketonová dieta https://www.bmikalkulacka.cz/ketonova-dieta/ může být mírnější změnou našeho jídelníčku, která se nemusí tak negativně projevit na naší vůli něco změnit. Může se jednat o postupnou změnu, kterou budou následovat pomalé, ale neustále rostoucí výsledky a tedy i rozdíly v našem chování před a po absolvování takové diety, ba naopak se může stát, že již tomu nebudeme říkat dočasným termínem „dieta“, ale spíše „něco, co jsem začal dělat“, tedy zvyk.