Co jsou to noise pedály

Vytvořit písničku, kterou je možné hrát na koncertech, je mnohem těžší, než se zdá. A to i v případě, že máte povoleno použít píseň jiné kapely. To bývá častý příklad oněch drobných muzikantů a kapel, které hrají na nejrůznějších plesech a zábavách. Ti obvykle nemají vlastní písničky, nýbrž používají ty jiných interpretů.

To ovšem neznamená, že si stáhnou jejich karaoke verzi a mohou jít na pódium. Ve skutečnosti je tento proces mnohem komplikovanější. V podstatě sice mají noty, ale veškeré zvuky potřebují vytvořit od základu. Je to nutné především proto, že rytmus i melodii musí uzpůsobit potřebám a schopnostem jednotlivých členů skupiny.

hudba1

K tomu jsou zapotřebí nejrůznější nástroje, a nejen ty hudební. Ty ve skutečnosti přichází na řadu až jako poslední. Velká část veškeré přípravy se odehrává v počítači za pomoci nejrůznějších hudebních programů.

Avšak pouze vhodný software nestačí. K tomu, aby bylo možné písničku dobře zpracovat, je nutný i vhodný hardware. Těmi nejznámějšími pomůckami jsou pak například sekvencer či equalizér, avšak ty rozhodně nejsou jediné.

hudba2

Často využívanou pomůckou je i takzvaný noise pedál Feedback pedals. Jedná se o zařízení, které dokáže vytvářet nejrůznější zvukové efekty, od těch nejjednodušších až po ty nejsložitější. Dnes se bez něj v podstatě žádný muzikant neobejde, neboť za pomoci běžných hudebních nástrojů a nahrávacího zařízení se mu mnohých z nich jen těžko podaří dosáhnout.

Jistě, můžeme namítnout, že některé kapely hrají takzvaně naživo. To ovšem ani zdaleka neznamená, že zvuky v pozadí nejsou předem vytvořeny a následně pouštěny. To samozřejmě není kvůli klamání diváků, nýbrž proto, že je mnohdy téměř nemožné je okamžitě zreprodukovat naživo, a také proto, aby mohli svým posluchačům nabídnout vždy dokonalý zážitek. A to je důležité, zvlášť když si vezmeme, že na tom závisí, zda je bude ještě někdo najímat.

Je tedy vidět, že nejen hudební nástroje jsou potřeba. Na to je pak třeba myslet, když si kapela řekne cenu za své vystoupení. Věřte, že skutečně nepřehání.