Kolik dětí uživí průměrná rodina?

Finanční situace průměrné bezdětné rodiny (partnera a partnerky), se odhaduje na celkem slušnou, která jim dává i mnoho příležitostí a možností k tomu, užívat si života i s nějakým tím luxusem, který si dopřávají.S příchodem dítěte, se však tato zpočátku vyhovující částka, ze které doposud dva lidi žili, stane k hospodaření – tak nějak závratná. Jedno dítě stojí rodiče nejen nároky, ale i peníze, které mu musí obětovat, aby všichni žili v dobrých poměrech a nikdy nestrádali.
chlapci a globus

S každým dalším dítětem se rozpočet sníží

Jestli máte určený nějaký finanční limit, musíte přimhouřit oči nad tím, do jaké míry se jeho částka zmenší – s příchodem dítěte. Mnoho rodičů musí řadu věcí, aktivit, ale i nakupování pro radost obětovat pro to, aby zbyly peníze především pro jejich dítě. Prvních pár let jeho života se naučíte si rozdělit finance dle vaší nové situaci a třeba začněte přemýšlet i o dalším dítěti. Počítejte však s tím, že uživit jedno dítě a uživit dvě děti – je už obrovský rozdíl!
Neplatí vždy, že váš další potomek zdědí po tom prvním všechno potřebné a vy nebudete muset tolik utrácet. Možná vám to několik měsíců vyjde, ale později, když si uvědomíte, že budete muset financovat jejich kroužky, školu, pomůcky a nové oblečení, zjistíte, že se možná budete muset uskromnit ještě o něco více.
rodina v posteli

Kolik dětí je tedy akorát?

Nelze tvrdit, že s jedním dítětem si budete žít jako na obláčku. Zpravidla mají rodiče potřebu, jedináčky rozmazlovat a dopřávat jim nadstandard. Tím pádem, více utratíte než ušetříte.
Pokud však budete chtít mít děti dvě, naučíte sebe a jich, jak vyjít i z toho, co vám váš finanční rozpočet dovolí. Dvě děti si mezi sebou hračky půjčí, některé oblečení prostřídají a často si vystačí i s jejich sourozencem, se kterým není nikdy nuda.
Nad vašim plánem – založit si početnou rodinu, ve které budou tři děti a více, si raději dopředu nedělejte „růžové představy“. Jestli jste zámožná rodina, která se může chlubit vysokým platem, díky kterému si budou všichni členové žít jako v pohádce, není důvod nad tím nepřemýšlet. Pokud jsou však vaše finanční možnosti omezené a víte, že to bude obnášet život plný skromnosti a strádání, nežeňte se do toho tak horlivě a raději si vystačte s dětmi, které řádně zabezpečíte.

Co?

Co?