Vybíráme vodovodní baterii – Na co se zaměřit, když chcete šetřit vodu?


Kohoutková nebo páková, oblá, hranatá, nerezová nebo třeba bílá? Vybíráte vodovodní baterii? S tou správnou můžete ušetřit hodně vody, jak na to?

Vybíráme vodovodní baterii – Na co se zaměřit, když chcete šetřit vodu?

Vždycky se hodí, když můžeme šetřit na nákladech za domácnost a na vodě se dá ušetřit vskutku hodně. Pomoci vám s tím může i správně vybraná vodovodní baterie. Moderní baterie totiž zaručují co nejvyšší úsporu vody během umývání nádobí nebo při každodenním umývání rukou. Jak správnou baterii vybrat a na co si dát pozor? Kromě praktické stránky věci nezapomínejte ani na design, protože dnes je skutečně z čeho vybírat.

pexels-photo-4108676

Pákovou nebo kohoutkovou?

Zatímco dříve jsme znali pouze kohoutkové baterie, dnes už kromě nich má doma většina z nás baterie pákové, které se zdají být o něco praktičtější. Nástěnné baterie zase skvěle vypadají a hodí se do moderních koupelen a kuchyní. Kohoutková baterie ale z módy také nevyšla, postupně ji ale vytlačila právě ta páková a to hlavně proto, že se snadněji ovládá. Například při mytí nádobí každý jistě ocení, že pohybem jedné ruky se dá regulovat snadno teplota vody. Vodovodní baterie mají poměrně dlouhou životnost a výhodou je jistě i to, že když se něco pokazí, stačí obvykle vyměnit pouze konkrétní součástku a baterie zase funguje dál jako nová. Ne vždy je nutné vyměňovat baterii celou.

pexels-photo-5710334

Nejdůležitější součástka

Při výběru kvalitní baterie se určitě zaměřte na její úplně nejdůležitější součástku, kterou je bezpochyby kartuše. V ní se nám smíchává studená voda s tou teplou. Kartuše baterie bývá buďto plastová nebo keramická. Keramická kartuše je kvalitnější, má delší životnost a tak rychle se neopotřebovává. Plastová kartuše se obvykle dává do levnějších baterií, pokud se opotřebuje, obvykle to poznáte podle toho, že voda začne kohoutkem prokapávat. To je samozřejmě neúsporné, a proto je nutné kartuši vyměnit za novou, což ale není žádný problém. Pokud voda kohoutkem prokapává, často se na baterii začne usazovat také vodní kámen, což je asi největší zabiják vodovodních baterií. S keramickou kartuší se podobných problémů obávat nemusíte.

Pro co největší úsporu vody nezapomeňte na kohoutek přidat perlátor nebo spořič vody, díky tomuto poměrně malému detailu, můžete šetřit snadno až litry vody denně.