Horor jménem přijímací pohovor

Narazili jste na zajímavý inzerát pracovní pozice, která by byla přesně pro vás. Napsali jste motivační dopis, zaslali životopis a na oplátku jste obdrželi pozvání na pohovor. První krok máte za sebou, ale teď přichází to nejtěžší- správně se připravit a udělat dobrý dojem.
pracovní setkání žen.jpg
Klíčové je nepropadat panice. Pokud patříte mezi ty, kteří stresové situace nesou obzvláště zle, rozhodně byste neměli podcenit přípravu. To vám dodá tolik potřebný pocit sebedůvěry a zmírní třes rukou a knedlík v krku. Zkuste si v hlavě předem přehrát scénář pohovoru, jak by mohl probírat, na co by se vás personalista mohl zeptat. Není špatné představit si i tu nejhorší možnou variantu, která vás napadne, a pak se jí s chutí zasmát. Tím zmírníte své obavy. Také nezapomínejte dýchat. Tato rada zní poněkud banálně, ale budete překvapeni, jak účinné je zopakovat třikrát za sebou hluboký nádech a hluboký výdech.
hnědá kravata.jpg
Nastudujte si všechny podstatné informace o firmě a o pozici, o kterou se ucházíte. Tím, že budete mít přehled, ukážete svůj zájem. Zároveň budete vědět, do čeho vlastně jdete, a pomůže vám to pohotově reagovat na otázky.
Nepodceňte ani výběr vhodného oblečení. Jak formálně se obléci závisí na práci, jež byste chtěli vykonávat, v zásadě ale platí raději přijít oblečený co nejslušněji. Nezapomínejte, že byste se měli cítit co nejvíce pohodlně a ve své kůži, pracovní interview tedy není nejvhodnější příležitost k testování nových bot či košile, která vás trochu škrábe. Co se týká dam, naprosto nevhodné jsou hluboké výstřihy a krátké sukně. Zvýraznit ženskost není problém, ale nic se nemá přehánět.
Samozřejmostí pro to, aby pohovor neskončil katastrofou, je slušné chování. Vyjadřujte se jasně a nemluvte příliš neformálně. Pochopitelně přijďte včas, poděkujte za pozvání na pohovor a usmívejte se. Také se nevyhýbejte očnímu kontaktu. Tyto maličkosti ovlivňují, jak působíte na druhé, více než si myslíte.