Proč je dobré používat geotextilie pod bazén

Pokud máte na zahradě bazén zapuštěný do země, víte, že jeho položení není jen tak. A nyní nemluvím ani tak o výkopu díry (což samo o sobě je bez pomoci herkulovský úkol), ale o tom, jak jej správně upevnit.

Ono totiž nestačí jámu pouze zarovnat, položit tam bazén a je hotovo. Je toho potřeba mnohem víc. Za prvé je nutné díru kompletně zarovnat a vyčistit především od kořenů a kamenů, které by jej mohly protrhnout. Následuje položení geotextilie pod bazén, což je rovněž další důležitý krok. Proč?

bazen4

Geotextilie je zvláštní látka, která jednak ochrání vnitřek před poškozením například rostoucími kořeny, a zároveň zabraňuje, aby voda v případě protrhnutí vnitřní vrstvy vytekla ven. Velmi se podobá silnější fólii černé barvy. Je samozřejmé, že aby plnila svůj účel, musí k bazénu těsně přiléhat.

To vše zní sice dobře, ale je to skutečně nezbytné, můžeme se ptát. Odpověď zní, že ano. Nejen kvůli výše uvedeným důvodům, ale také to ztěžuje přístup zvířatům žijícím v podzemí, které by jej mohly poškodit, jako jsou krtci či myši.

bazen5

Představuje tak ochranu, kterou si každý bazén zaslouží. Tedy pokud chcete, aby vám dlouho vydržel v dobrém stavu. Navíc chrání i vaši půdu před případným přemokřením. Sice by vám nějaký čas tráva rostla velmi dobře, ale brzy by se vám okolí vašeho bazénu změnilo v bažinu. A to je něco, co asi nikdo z nás nechce. Zvlášť pokud tam máte například záhon s květinami.

Dále také představuje další úroveň ochrany před sesuvem půdy, díky kterému by došlo ke zdeformování vašeho bazénu, případně i jeho protržení.

Pokud se bazénu rozhodnete z jakéhokoliv důvodu zbavit, pak ji lze jednoduše vyndat. Navíc ani její cena není nijak závratně vysoká. Pokud tedy stojíte o to, abyste se mohli bez problémů koupat mnoho let, pak rozhodně toto doporučuji. Věřte, že v žádném případě neprohloupíte.