E-sporty jen v Evropě letos vydělají přes 7 miliard.

Vyprodané stadiony, statisíce fanoušků, výbava za statisíce a kontrakty odpovídající těm profesionálních sportovců to vše už jsou dnes takzvané E-sporty. Z kuriozity, kterou ještě před pár lety bylo zaměstnání profesionálního hráče se dnes stalo standartní povolání odpovídající například profesionálnímu fotbalistovi. Investoři i školy tento potenciál vidí a začínají do oboru investovat ve velkém.
fotbalový zápas.jpg
Sponzoři
Mezi největší sponzory E-sportů patří firmy jako Coca-Cola, Red bull GmbH, Monster Energy, Mars Inc. Ti dohromady investovali v roce 517 miliónů dolarů. Jejich peníze jdou do řady věcí. Investuje se jak do samotných turnajů, tak do jednotlivých týmů. Mezi největší světové týmy patří například OpTic Gaming, Evil Geniuses, Team SoloMid, Cloud9 nebo Fnatic. Týmy samotné pak generují zisky v milionech dolarů a jejich příjmy jdou jak od sponzorů, tak z vyhraných turnajů, kde hlavní ceny mohou dosahovat desítek milionů.
dětská videohra.jpg
Turnaje
Ve světě E-sportů jsou halvní událostí turnaje. Turnaje se hrají v jednotlivých hrách jako například Counter Strike Global Offensive, Dota 2, StarCraft nebo nový Overwatch. Jednotlivé týmy většinou pokrývají více her/sportů to znamená že mají hráče specializující se na jednotlivé hry. Mezi největší světové turnaje patří například Americký World Cyver Games s 500 účastníky a hlavní cenou 306 tisíc dolarů, Major League Gaming, který v roce 2015 koupila herní společnost Blizzard za 46 miliónů dolarů. Největší výhru v historii zatím udělilo Valve ve svém turnaji ve hře Dota 2, kdy hlavní cena byla 24 miliónů dolarů.
hry na pc.jpg
Z E-sportů se postupně stává jeden z největších trhů světa. Počty týmů, turnajů a hráčů každým rokem exponenciálně rostou. První televize si vyjednávají kontrakty na živý přenos turnajů. Velké firmy už nyní platí za reklamní prostor na turnajích neuvěřitelné částky a obdobné sumy dávají také týmům za reklamu. Není nerealistické čekat, že v příštích 10 letech dotáhne tento relativně nový svět E-sportů tradiční sporty. V Čechách je celý tento business teprve v plenkách a dnes je proto perfektní čas pro velké investice do této perspektivní oblasti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup