Aloe vera – vypěstujte si sami

Pokud chcete aloi rozmnožit, můžete si sami rostlinu vypěstovat a potom rozmnožit. Představíme vám dvě metody, kterými to můžete provést. Rostliny aloe vera poskytují potomkům tzv. chůvy. Jedná se o boční výhonky, které mají své vlastní kořeny – jsou to optimální odnože.

aloe vera v květináči
Rozmnožení pomocí “chůvy”

 1. Vyberte chůvičku, která má nejméně čtyři listy a minimální výšku 4 cm.
 2. Oddělte odnož z mateřské rostliny bez poškození kořenů. Obvykle je můžete snadno odtrhnout. Pokud je to nutné, použijte ostrý sterilizovaný nůž. Nůž můžete sterilizovat vroucí vodou nebo alkoholem. Pokud jste museli řezat, nechte rozhraní uschnout na jasném a vzdušném místě po dobu dvou až tří dnů. Takto ochráníte aloi před infekcí.
 3. Pokryjte dno malého květináče hliněnými střepy nebo štěrkem, aby voda mohla později snadněji odtéct.
 4. Naplňte květináč substrátem pro sukulenty, kaktusovou půdou nebo směsí půdního substrátu a písku v poměru jedna ku jedné.
 5. Udělejte malou díru ve středu květináče a vložte výhonek z aloe.
 6.  Zakryjte kořeny výhonku půdou a jemně jej zatlačte.
 7. Umístěte nádobu na světlé a teplé okno. Udržujte substrát vlhký v následujících letech.
 8. Vytvořte optimální podmínky pro rostliny aloe vera.

listy aloe
Rozmnožení z listových výrůstků

Stejně jako mnoho jiných rostlin i aloe vera může produkovat výhonky z listových odřezků – v tomto případě si oddělíte jeden ze šťavnatých listů. Tato metoda je obzvláště vhodná, pokud chceme dopomoci staré rostlině k novému životu. Nicméně, šance nejsou příliš vysoké, že by hned napoprvé výhonek skutečně zapustil kořeny. Proto je nejlepší použít několik odřezků listů. Vhodný čas na to je brzy na jaře.

 1. Uřízněte sterilizovaným ostrým nožem zdravý list na vnějším okraji rostliny. Proveďte řez pokud možno co nejblíž ke stonku.
 2. List nechte vyschnout na teplém místě několik dní, aby si vytvořilo ochrannou fólii na řezu.
 3. Naplňte květináč stejným způsobem, jako u první varianty.
 4. Zem dobře navlhčete.
 5. Vložte list s dlouhou stranou dolů do země, aby byla zakryta jedna třetina odřezku.
 6. Umístěte nádobu na teplé a slunečné místo. Udržujte půdu vlhkou po dobu prvních čtyř týdnů. Teprve když list vyroste, nechte půdu uschnout, než znovu budete zalévat.
 7. Dále udržujte optimální podmínky pro rostlinu.