Máte občas vzteklé dítě? Jak se vypořádat se záchvaty vzteku u dětí?

Vzteklé dítě zažil alespoň jednou nebo párkrát každý rodič. I když dítě správně vychováváte, i když se snažíte, děti se prostě vztekají. Co s tím dělat? 

Máte občas vzteklé dítě? Jak se vypořádat se záchvaty vzteku u dětí? 

Nejčastěji se vztekají opravdu ty nejmenší děti kolem dvou let, ale i ty starší. Až s nástupem dětí do školy se většinou tyhle emocionální výlevy ztratí úplně, protože děti, které jsou již starší, umějí pracovat mnohem lépe se svými pocity. Ovšem jakmile se dítě do záchvatu vzteku dostane, je to velice nepříjemná situace. Rodič si obvykle neví rady, neví, jak to zastavit, začne se vztekat taky nebo se cítí bezradný. Co ale opravdu dopomůže k tomu, aby se dítě uklidnilo? Dá se mu to vysvětlit nebo fungují úplně jiné metody? 

smutné dítě

Proč k tomu dochází? 

Možná se ptáte hlavně, proč. Proč k tomu dochází? Kde v sobě malé děti berou tolik vzteku? Vězte, že je to naprosto normální, děti se takhle vlastně vyjadřují, oni tak dávají najevo, že se jim něco nelíbí a to právě v době, kdy to jinak nedokážou vyjádřit. Jistě, je to občas zcela zbytečné, ale tak to vidíme my dospělí. Dítě to vidí jinak a je to vlastně forma komunikace, tak dítě dává najevo, že s něčím nesouhlasí. A je úplně jedno, zda je dítě jinak hodné jako beránek, k záchvatům vzteku u dětí prostě dochází a je dobré vědět, jak se s tím vypořádat. 

vzteklé dítě

Jak dítě zklidnit? 

Ve chvíli, kdy se dítě vzteká, ho jde uklidnit jen velmi těžko. Je opravdu lepší jej nechat o samotě, třeba v pokoji, ale snažte se o to, aby dítě ani tam nemohlo nic rozptylovat, třeba zapnutá pohádka v televizi nebo hračky na zemi. Pokud se budete snažit dítku něco vysvětlit, asi příliš neuspějete, ale můžete se snažit jej rozptýlit. Něčím vtipným nebo tím, že ho budete chtít obejmout. Také ho můžete zkusit napodobit, to děti obzvlášť zaujme a okamžitě to strhne pozornost na to, co vlastně děláte vy.  

Křik ale ani fyzický trest v tu chvíli nikdy nepomohou. Jako rodič musíte přijmout i tyhle dětské vzteklé výlevy, ono to všechno s věkem odezní. Projít si tím prostě musí každý. Děti, zvláště ty, co ještě neumí pořádně mluvit, se totiž ani jinak projevovat nemohou.