Miloš Forman

Nedávno zemřel nejvýznamnější český režisér Miloš Forman. Je to velká škoda nejen pro českou, ale i pro světovou kinematografii, protože Miloš Forman byl celosvětově uznávaný režisér.
diapozitivní film

Pojďme si něco málo říci o jeho životě.
Narodil se 18. 2. 1932. Jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře. Vyrůstal v dětském domově pro oběti 2. světové války. Nejprve usiloval o to dostat se na DAMU, kde ho nepřijali a proto šel studovat FAMU, obor scénář a dramaturgie. Jeho velkým štěstím bylo, že ještě před ukončením studií začal spolupracovat s Martinem Fryčem.
Samostatně režírovat začal v roce 1963. Jeho první celovečerní film byl Černý Petr, který byl vysoce oceňovaný i v zahraničí. Následovaly kultovní Lásky jedné plavovlásky. Nejznámější český film Miloše Formana je Hoří má panenko.
promítačka filmů

Americká tvorba

Po srpnu 1968 emigroval do USA. I v naprosto cizím prostředí dokázal být velmi úspěšný. Mezi jeho nejlepší a nejvýznamnější filmy jsou považovány především tyto filmy:

· Přelet nad kukaččím hnízdems Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Za tento film získává Forman Oscara za nejlepší režii, hlavní herečku i herce, scénář a dalších pět nominací
· Vlasy– kultovní muzikál, který svého času byl považovaný za protest proti válce ve Vietnamu.
· Ragtime– film o rasové nesnášenlivosti.
· Amadeus– příběh o závisti vídeňského skladatele Salieriho, který nedokáže přijmout skutečnost, že Amadeus Mozart je podstatně nadanější skladatel. Tento film získal 13 nominací, z nichž 8 bylo na zlatou sošku proměněno.
· Valmont– toto výpravné zpracování slavného románu Nebezpečné známosti kritika příliš neocenila, což vedlo k tomu, že Forman chtěl s filmováním skončit.
· Lid versus Larry Flint. Po delší pauze točí film o boji za svobodu projevu.

sál v kině
Miloš Forman je nepochybně nejslavnější a nejúspěšnější český režisér, který dosáhl světového věhlasu.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup