Jak poznat podvodné www stránky a eshopy

Pro všechny z nás je internet v podstatě reálným světem, kde žijeme každý den. V běžném světě máme mnohdy problém odhalit podvodníky, kteří na nás chtějí vydělat. Mnohdy naletíme i na internetu. Podvodné stránky, dezinformace a podvodné eshopy jsou dnes poměrně běžné. Jak takové stránky poznat?

nakupování online

U webových stránek, na které neposíláte peníze nejsou podvody tak časté. Většinou se jedná spíše o dezinformace. Dezinformace se bohužel šíří napříč internetem a ani známé webové stránky se jim mnohdy nevyhnout. Ověřit si je, je totiž mnohdy opravdu těžké.

Existuje celá řada podezřelých ukazatelů, které je vhodné sledovat. Především u eshopů je poměrně jednoduché rozeznat ten poctivý a podvodný. Jaké ukazatele sledovat?

·         Příliš nízké ceny – pokud narazíte na věc, která je na daném eshopu levnější třeba o 50% oproti jiným eshopům, pak zpozorněte. Přesně tohle je největší tahák těchto eshopů.
člověk u notebooku

·         Chybějící kontakty – pokud při zobrazení kontaktů na eshopu narazíte pouze na kontaktní formulář a nenajdete tam email, telefon ani kontaktní adresu, pak zpozorněte. Email je totiž zachovatelná a sledovatelná komunikace. Pokud je uvedena adresa, pak je dobré podívat se na mapu, kde se daná pobočka nachází a ideálně se podívat i na StreetView. Můžete přijít třeba na to, že se jedná o prázdný pozemek, kde žádná firma sídlit nemůže.

·         Pokud jste narazili na předchozí dva ukazatele, pak se pokuste dovolat na telefon uvedený na stránkách. Pokud se nedovoláte, pak máte další.

·         Ověřte si doménu. Ověřit si můžete doménu, na které eshop běží. Zjistíte tak, kdo ji má zaregistrovanou a také kdy byla zaregistrovaná. Zjistíte tak třeba, že eshop funguje jen pár dnů a kdo jej provozuje. Zpozorněte, pokud je majitel domény cizinec.

·         Nemožnost dobírky je dalším ukazatelem. Pokud vám eshop nabízí pouze možnost platby předem, pak zpozorněte. Spolu s předchozími ukazateli vám určitě dojde, že to není v pořádku.

Česká obchodní inspekce a spotřebitelský magazín D-test vedou černou listinu podvodných eshopů. Před nákupem si jednoduše eshop ověřte a velice rychle tak zjistíte, zda je, či není podvodný.