Klíčky mungo si můžete vypěstovat i doma

Luštěniny většina lidí odmítá s tím, že mají fádní chuť a především nepříjemně nadýmají. Přitom se jedná o jednu z nejvýživnějších potravin světa a říká se o ní, že je součástí stravy chudých a moudrých.

mungo

Některé druhy luštěnin však nadýmavé nejsou a těmi můžete začít, jestliže chcete podniknout zásadní krok ke zlepšení vlastního zdraví. Jsou to především červená čočka a fazolky mungo, nejlépe v naklíčené formě. Tato malá odrůda fazolí, stejně jako drobné „adzuki“, se mohou jíst syrové a v naklíčené podobě jsou i lépe stravitelné. Jsou výborným zdrojem esenciálních aminokyselin, minerálních látek, vitamínů skupiny B, organismus vyživují a detoxikují a komplexně posilují imunitní systém. Velkou předností jsou u syrové stravy i enzymy, potřebné k trávení a zpracování potravy, říká se, že pouze na vařené stravě by člověk neměl setrvat příliš dlouho.

Klíčky mungo však v průběhu procesu nakličování obsahují až pětkrát více živin než samotné plody, jsou totiž potřebné k tomu, aby začala růst nová rostlinka. Toho lze znamenitě využít v náš prospěch, navíc se složité cukry rozštěpí na jednoduché a naklíčené rostlinky jsou šťavnaté a chutné. Jde o koncentrovanou formu výživy a podle toho s ní také musíme nakládat, není tedy nutné ani žádoucí se jimi přejídat, stačí denně pouhá jedna polévková lžíce naklíčených semen.

fazole

Kulinářská úprava

Konzumovat je můžeme jako součást polévek, omáček, rizota, ale největší prospěch přináší ve formě zeleninových salátů a posypky jako čerstvé, syrové. Vařením se totiž ničí živé enzymy a částečně mizí i množství vitamínů.

Co je k tomu zapotřebí

Semínka vám vzejdou v podstatě všude, kde jim umožníte růst při dostatečné vlhkosti, teple a světle. Teoreticky by stačila jen obyčejná plastová láhev, ovšem přehlednější a konstrukčně propracované jsou misky nebo sklenice na klíčení Jsou vhodné zejména tam, kde klíčíte více druhů semen, misky se pokládají na sebe a tím pádem tak můžete nad sebou ve více patrech umístit třeba cizrnu, řeřichu a pšenici.